Ny app hjælper krydstogtturister med at finde rundt i København
Copenhagen Malmö Port (CMP) lancerer Cruise City – den eneste gratis interaktive app, der specifikt opfylder behovene hos krydstogtgæster, der udforsker København
Copenhagen Malmö Port (CMP) lancerer Cruise City – den eneste gratis interaktive app, der specifikt opfylder behovene hos krydstogtgæster, der udforsker København
EU's Innovationsfond har netop udpeget de projekter, som får del i den mia. €, der udloddes til innovative projekter inden for den grønne omstilling. ARC og CMP’s ansøgning til CO2-fangst på Amager Bakke har i et stærkt felt ikke fået del i midlerne. Projektet får rosende ord med på vejen, hvorfor ARC og CMP overvejer at genansøge, når der i 2022 skal udloddes 1,5 mia. €.
Et nyt landstrømsanlæg blev i dag indviet ved DFDS-terminalen i København af blandt andre Københavns overborgmester Lars Weiss. Anlægget reducerer skibenes CO2-udledning, mens de er i havn, og sikrer dermed renere luft til gavn for miljøet og særligt naboerne på Østerbro.
De gældende krydstogtrestriktioner lempes fra i dag den 20. august, så både vaccinerede og testede krydstogtpassagerer får lov til at gå i land i Danmark. Det kan give håb om en sensommer med øget aktivitet i Københavns havn.
Krydstogtskibet Vasco da Gama anløber i dag København med omkring 350 færdigvaccinerede passagerer, som derfor får mulighed for at gå i land i København som de første gæster siden 2019.
Entreprenørarbejdet med at anlægge landstrømsanlæg ved DFDS-terminalen i København er i fuld gang. Satsningen er et samarbejde mellem CMP og DFDS med svenske Actemium som entreprenør og COWI som teknisk rådgiver. Anlægget forventes at være operationelt i sensommeren 2021 og vil gøre det muligt for DFDS’ færger Crown Seaways og Pearl Seaways at reducere skibenes CO2 udledning markant.
Den 15. juni ankommer årets første krydstogtskib til Sverige, hvor passagererne får lov til at gå i land i Göteborg, Visby og Stockholm. Den forsigtige genåbning, som er gjort mulig takket være et samarbejde mellem havne og myndigheder, sender et positivt signal til både internationale krydstogtrederier og den svenske turistindustri.
Efter lang tids venten besøgersæsonens første krydstogtskibe København i weekenden. Der er i første omgang tale om såkaldte blue cruises, hvor passagererne ikke går i land, men ser byen fra søsiden. Copenhagen Malmö Port (CMP) håber, at krydstogtturisterne snart får lov til at besøge byen igen som en del af næste fase i den gradvise åbning for rejseaktiviteter.
120 mio. euro til et fuldskala CO2-fangstanlæg er nu næsten inden for rækkevidde ARCs og CMP’s fælles projekt er gået videre i udskilningsløbet om midler fra EU’s Innovationsfond.
En række store forsyningsselskaber i hovedstadsområdet vil med klyngesamarbejdet C4 gøre CO2-fangst til en afgørende brik i den grønne omstilling i Danmark. CO2-reduktioner på omkring 3 mio. tons årligt er mulige, hvis man på Christiansborg udviser den fornødne politiske vilje.
COWI og Rambøll bliver tekniske rådgivere for Copenhagen Malmö Port (CMP) i det kommende udviklingsprojekt i Ydre Nordhavn i København. Opgaven, som er tildelt COWI og Rambøll, omfatter dermed blandt andet teknisk rådgivning op til etableringen af en ny containerterminal med tilhørende anlæg og infrastruktur, etablering af kontor og administrative faciliteter samt plads til relevante myndigheder.
Et anlæg til CO2-fangst skal reducere udledningen fra Amager Ressourcecenter (ARC) med 500.000 ton CO2 årligt og kan dermed bidrage markant til Københavns Kommunes mål om at blive verdens første CO2-neutrale hovedstad i 2025. Copenhagen Malmö Port (CMP) bliver en central aktør i at opbevare og distribuere den indfangede CO2 til skibe, som sejler CO2’en til lagring i gamle oliefelter i Nordsøen.