Krydstogtsterminaler på Oceankaj fejrer jubilæum
For ti år siden blev København beriget med moderne og fleksible krydstogtsterminaler ved Oceankaj.
For ti år siden blev København beriget med moderne og fleksible krydstogtsterminaler ved Oceankaj.
Vi er meget glade for at, vores samarbejdspartner, Finnlines har udvidet med en ny rute mellem Malmø og polske Świnoujście. Finnfellow fra Finnlines vil, dagligt, trafikere linjen i begge retninger, om morgenen fra Malmø og om aftenen fra Świnoujście. I går afgik Finnfellow fra Malmø, for første gang, på den nye rute.
Læs pressemeddelelsen, fra Finnlines her: https://www.finnlines.com/news-and
Sidste uge havde CMP æren af at byde biskop Johan Tyrberg velkommen sammen med repræsentanter fra Svenska kyrkan. Ifølge traditionen er en biskops visitats en betydningsfuld begivenhed i Lunds Stift. Under deres besøg blev CMP's aktiviteter og vores engagement i bæredygtighed drøftet. Mødet gav en indsigtfuld udveksling af ideer og perspektiver på, hvordan CMP bidrager til lokalsamfundet i form af
I dag byder vi smukke MSC Euribia velkommen til København, hvor hendes navngivningsceremoni finder sted.
CMPs generalforsamling blev afholdt 1. juni 2022 i Malmø. Hjemmesiden er nu opdateret med den seneste års- og bæredygtighedsrapport.
Krydstogtsæsonen for Copenhagen Malmö Port (CMP) er begyndt – 432 anløb forventes i løbet af året til København, Malmö og Visby, inklusive 122 turnarounds og 10 jule-/nytårsanløb.
I sidste året fik Max-Peter en spændende mulighed for at deltage i en innovationsuddannelse i CMP. Innovationsuddannelsen fungerede som kick-off for CMP's innovationsarbejde og har til formål at styrke CMP's samlede kompetence i arbejdet med bæredygtig innovation, fremme et innovativt tankesæt, aktivere organisationens potentiale og strømline udviklingsprocesser.
CMP har et klart mål om at være klimaneutral i sin egen drift i 2025. En del af det arbejde er omstillingen fra naturgas til biogas til opvarmning af CMP's ejendomme i Malmö. Beslutningen om at udfase naturgas blev taget i slutningen af 2020, og omstillingen blev implementeret i sidste år.
En vigtig del af arbejdet med at nå CMP's klimamål om CO2-neutralitet i 2025 er udskiftning af dieseldrevne biler og personalebusser på terminalen med elbiler samt omlægning af brændstof fra fossil diesel til HVO i maskiner og kraner.
Efter to år hvor coronapandemien har sat sit negative præg på turismen i København, er der en normalisering i udsigt i år. Dette gælder også for krydstogter, hvor sæsonen i år ser ud til atter at kunne byde et stort antal gæster velkomne i København.
I dag byder vi velkommen til Enchanted Princess, fra rederiet Princess Cruises, som årets første turn-around anløb i København.
By & Havns rådgivere er i gang med at udarbejde materiale til udsendelse i prækvalifikation med henblik på at finde egnede kandidater til en totalentreprise på den kommende containerterminal i Københavns Havn. Opgaven udsendes i prækvalifikation ultimo marts 2022 og containerterminalen skal stå færdig i slutningen af 2024.